Podstawą optymalnej funkcjonalności każdej biblioteki jest wyposażenie jej w regały biblioteczne. Ich wybór ma duże znaczenie, który będzie wpływać na wystrój biblioteki, funkcjonalność oraz nastrój bibliotecznej przestrzeni. Wybierając regały do biblioteki należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Każda z odmian regałów bibliotecznych spełni inne zadanie w zależności od planu całej biblioteki.
Pierwszym kryterium podziału regałów jest materiał stosowany do ich wykonania. Wyróżniamy zatem:
Najczęściej wybieranym materiałem jest drewno. Taki wybór zawdzięcza się między innymi walorom estetycznym drewna lub łatwości w ich przestawianiu dzięki niewielkiej wadze.
Kolejnym aspektem wyboru jest rozkład regału. Wyróżniamy tutaj:
Jednostronne regały biblioteczne wykorzystamy w bibliotekach o niewielkim metrażu, ustawiając je pod ścianą. Na większych powierzchniach możemy skorzystać z regałów obustronnych, umieszczając je w równych odstępach na całej szerokości dostępnej przestrzeni lub wydzielonej jej części.
Ponadto regały biblioteczne mogą występować w odmianie z kółkami, które umożliwiają transport poziomy bez konieczności podnoszenia regału. Inną możliwością, łączącą funkcję przechowywania książek z przechowywaniem innych przedmiotów to regał z szafą, w którym dolna część jest zaopatrzona w zamykane szafki do przechowywania, a druga część pełni funkcję regału z półkami.
Cena- różni się ona w zależności od rodzaju konstrukcji, użytych materiałów oraz udźwigu. Regały biblioteczne zazwyczaj poddawane są znacznym obciążeniom, toteż nie warto oszczędzać na tym elemencie wybierając niedostateczną grubość drewna użytego w konstrukcji lub słabej jakości aluminium.